Do tej pory rejestracja w portalach społecznościowych była możliwa od trzynastego roku życia. W serwisie Onet technowinki można przeczytać o pomysłach europarlamentarzystów odnośnie podwyższenia granicy wieku koniecznej do rejestracji na tego typu portalach. Trwają dyskusje dotyczące wprowadzenia wymogu zgody rodziców dla młodzieży poniżej szesnastego roku życia.

 

Limitowany dostęp do mediów społecznościowych?

 

Argumentem, który przemawia za podwyższeniem granicy wieku jest bezpieczeństwo młodzieży. Nie brak jednak głosów krytycznych dla tej koncepcji. Przeciwnicy ograniczania dostępu do portali społecznościowych tłumaczą swoje stanowisko pozytywnymi funkcjami jakie spełniają tego rodzaju serwisy w życiu nastolatków. Młodzi mają ogromną potrzebę kontaktu z innymi ludźmi, a portale społecznościowe przynajmniej częściowo ją zaspokajają. Dodatkowo są miejscem, gdzie młodzież może dyskutować i szukać sposobów na rozwiązanie swoich problemów.

 

Przeciwnicy ograniczeń w tym zakresie podają również inne argumenty. Jednym z nich jest funkcja edukacyjna portali. Za ich pośrednictwem młodzież zdobywa wiedzę, uczy się postaw obywatelskich. Dodatkowym uzasadnieniem krytycznego stanowiska jest coraz większa rola, jaką pełnią media społecznościowe we współczesnym świecie. Już dawno wyszła ona poza ramy tradycyjnej rozrywki. Media społecznościowe stają się częścią funkcjonowania społeczeństwa. Opóźnianie dostępu do nich wydaje się słabo uzasadnione.

 

portal